Érettségi vizsga

A 2024 májusi vizsgaidőszaktól már csak digitális kultúra tantárgyból lehet érettségizni, amelynek vizsgakövetelménye jelentősen eltér a korábbi informatika tantárgy követelményeitől!

A középszintű érettségi vizsga normál esetben csak gyakorlati vizsgarészből áll (hasonlóan a matematikához). Amennyiben a vizsgázó gyakorlati teljesítménye elérte a tizenkettő százalékot, de nem érte el a huszonöt százalékot, a vizsgatárgy központi vizsgakövetelményeiben meghatározott módon szóbeli vizsgát tehet.

Emelt szinten szóbeli része is van a vizsgának, de annak tananyaga megegyezik a gyakorlati vizsgán számon kért tananyaggal. A korábbi informatika vizsgától eltérően tehát nincsenek külön szóbeli témakörök.

A felkészüléshez ajánlom megoldani az előző évek digitális kultúra érettségi feladatsorait. (2022 májusában volt az első középszintű, 2022 októberében az első emelt szintű vizsga.) A korábbi évek informatika érettségi feladatsorai is hasznosak lehetnek a felkészüléshez, de vegyétek figyelembe, hogy bizonyos témakörök nem, vagy másképpen szerepelnek bennük!

Nemrég jelent meg a digitális kultúra 11-12. okosgyűjtemény, amit elsősorban az emelt szintű vizsgára készülőknek írtak, de hasznos lehet a középszintre pályázóknak is.

Szövegszerkesztés

Mit kell tudni szövegszerkesztésből az érettségin

Amint a fentiekből látszik, ebben a témakörben alig van különbség a közép- és emelt szinten elvárt ismeretek között. A követelmények gyakorlatilag megegyeznek a korábbi informatika tantárgy követelményeivel. Ismétlésként érdemes átolvasni a Digitális kultúra 11–12. okosgyűjtemény első fejezetét, ahol hivatkozások is találhatók a tankönyvek megfelelő fejezeteire.

A gyakorláshoz hasznosak lehetnek az alábbi középszintű informatika érettségi feladatok is:
2009 május, 2011 május, 2012 május, 2014 május, 2014 október, 2018 október, 2019 október, 2020 május, 2021 október, 2022 október

Prezentáció

Ennek a témakörnek is nagyon hasonló a követelménye, mint a korábbi informatika tantárgy esetében. A közép- és emelt szint követelményei között itt nincs eltérés, ezért gyakorlásra a korábbi emelt szintű digitális kultúra érettségi feladatsorokat is használhatjátok. (Azok is, akik csak középszintre készülnek.). Gyakorlásképpen a következő középszintű informatika érettségi feladatokat (is) ajánlom:

2012 május, 2014 május, 2015 május, 2016 október, 2017 október, 2018 október, 2019 október
Szintén hasznos lehet a Digitális kultúra 11–12. okosgyűjtemény feladatainak megoldása.

Pixel- és vektorgrafika

Azaz: Gimp és Inkscape. Ezen témakörök tekintetében sincs különbség a közép- és az emelt szintű követelmények között, ezért gyakorlásra a korábbi emelt szintű digitális kultúra érettségi feladatsorokat is használhatjátok. Szintén hasznos lehet a Digitális kultúra 11–12. okosgyűjtemény feladatainak megoldása. (A korábbi informatika érettségi vizsgákon ezek a témakörök nem szerepeltek.)

Táblázatkezelés

Ennél a témakörnél már jelentősebben eltér a közép- és az emelt szint követelménye. Az eltérés nemcsak az elvárt ismeretekben mutatkozik meg, hanem a feladatok nehézségében is. A felkészüléshez ajánlom az alábbi jegyzet áttanulmányozását is:

Az Excel függvényei

Gyakorlásra alkalmasak lehetnek a korábbi informatika érettségi feladatok is, mivel a témakör tudásanyaga nem változott. Vegyétek azonban figyelembe, hogy a középszintű informatika feladatsorok esetében több pontot lehetett kapni a táblázat és a diagram formázására, az eddig megjelent digitális kultúra feladatsorok azonban a számítási műveletekre helyezték a hangsúlyt.

Adatbázis-kezelés

Ennél a témakörnél az a legfontosabb eltérés a két vizsgaszint között, hogy középszinten az Access adatbázis-kezelőt használhatjátok és az SQL nyelv ismerete nem követelmény (de használható), emelt szinten pedig a MariaDB adatbázis-kezelő használható, amelynek elérése PHPMyAdmin felületen keresztül történik. (XAMPP programcsomag.) Emelt szinten a feladatokat SQL utasításokkal kell megoldani. Az emelt szint abban is különbözik a középtől, hogy több és nehezebb feladatot kell megoldani.

A felkészüléshez a 11. osztályos tankönyvet, a Digitális kultúra 11–12. okosgyűjteményt és az alábbi jegyzetet ajánlom:

SQL jegyzet (emelt szint)

Szintén kiváló tananyag található az sql.sulipy.hu weboldalon.

Gyakorlásra a korábbi informatika érettségi feladatok is alkalmasak, mivel a követelmény nem változott (csak az emelt szinten használható adatbázis-kezelő.)

Programozás

Ez a témakör is új a középszinten, az informatika érettségi vizsgákon csak emelt szinten szerepelt. Az akkori követelmények megegyeznek a mostani emelt szintű követelményekkel. Középszinten bizonyos ismereteket nem várnak el (pl. fájlkezelés), illetve a feladatok jelentősen könnyebbek.

Iskolánkban a Python programozási nyelv használható a középszintű vizsgán, az emelt szinten választható nyelveket az Oktatási Hivatal honlapján elérhető szoftverlista tartalmazza. A felkészüléshez a tankönyvek és feladatgyűjtemények mellett ajánlom a következő tananyagokat:

Python programozás jegyzet (A 14. oldaltól emelt szintű tananyag.)

https://sulipy.hu (szuper oktatási portál remek videókkal)

A felsőoktatásban és a szakmában alapvetőnek számít a C++ programozási nyelv. (A korábbi években én is ezt tanítottam a fakultáción.) A továbbtanulók tarisznyájába ajánlom ezt a jegyzetet:

A C++ nyelvű programozás alapjai

Weblapszerkesztés

Ez a témakör csak emelt szinten szerepel, ott viszont kódszerkesztő applikációval (Visual Studio Code) kell elkészíteni a weblapot, amihez a HTML és CSS dokumentum-leíró nyelvek alapszintű ismerete szükséges. 

Ezekkel a nyelvekkel a 9. évfolyamon ismerkedtünk meg. Az akkor tanult ismeretek felelevenítésére érdemes átolvasni ezt a jegyzetet.

A 9. osztályban használt Bluefish kódszerkesztő sajnos nem használható az érettségi vizsgán, továbbá a 9. osztályos "puskát" (emlékeztetőt) sem fogjátok megkapni. Szerencsére a vizsgán használható Visual Studio Code nagyon hatékonyan segít a kódolásban. A digitális kultúra 11-12. okosgyűjtemény második fejezetében jól összefoglalva találhatók meg az alapvető ismeretek, illetve a Visual Studio Code használata. 

Bővebben ebben az online tananyagban olvashattok a weblapszerkesztés alapjairól.

A korábbi informatika vizsgafeladatok alkalmasak lehetnek a gyakorlásra, de nehézségük valószínűleg eltér az új vizsgarendszerben várhatótól!